Skip to main content

Flyrejse til Wien med krydstogt på Donau

-
Sejl mellem Wien, Budapest og Bratislava ved juletid

Julemarkedskrydstogt på Donau

Der venter dig en lind strøm af juleglæde og store kulturoplevelser, når vi tager dig med på dette nye julekrydstogt på Donaufloden med besøg undervejs i hele tre historiske hovedstæder; Wien, Budapest og Bratislava. Vi sejler med det moderne skib MS Albertina, hvor vi skal slappe af, julehygge og nyde All Inclusive-livet med god mad og drikke, når vi ikke ude på opdagelse i byernes pyntede gader og stræder. På byrundture med rejselederen og engelsktalende lokalguider kommer vi godt rundt til byernes vigtigste seværdigheder, og bagefter bliver der naturligvis tid til at ose på julemarkederne, som bugner med alt fra østrigsk glühwein og slovakiske lokse-pandekager til ungarske pølser og ristede kastanjer.

Ud over at være en rejse for livsnydere og rejsende med smag for søde julegodter, er dette også en juleferie til dig med en svaghed for pragtfuld arkitektur. For netop dét har både Wien, Budapest og Bratislava i overflod. I Wien og Budapest skal vi med bus og på gåben på opdagelse blandt de mange smukke kirker, palæer og slotte, der virkelig liver op her ved juletid, når julemarkederne åbner på pladserne foran dem. Og i Bratislava lader vi bussen stå og tager i stedet på en slentretur i den charmerende, gamle bydel, som ud over at huse katedraler, paladser, rådhuset og det ikoniske Michaelstårn også lægger brosten til byens hyggeligste julemarked.

Gislev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse.

Glæd dig til

  • Besøg i Wien, Budapest og Bratislava
  • Et godt skib med All Inclusive
  • Guidede rundture med rejselederen
  • Fly t/r til Wien

Overnatning

  • Dag 1-5

    MS Albertina

    MS Albertina er et elegant flodskib, bygget i 2021, med 40 besætningsmedlemmer og plads til 150 passagerer. Skibet rummer tre indre dæk, hvor vi har booket os ind i de komfortable kahytter på det midterste dæk, samt et stort soldæk, hvor du kan trække frisk luft og lytte til Donaus klukkende vand. Der er elevator mellem dækkene, så du nemt kan komme op til restauranten og den hyggelige lounge med tilhørende bar på det øvre dæk og ned til massagesalonen på hovedækket, hvis du vil krydre din juleferie med lidt wellness.

    BarJa
    ElevatorJa
    InternetJa
    ReceptionJa
    RestaurantJa
    SafeboksJa
    SolterrasseJa
    TvJa

Dagsprogram

  • Dag 1: Udrejse fra Aalborg eller København til Wien

    Gæster fra det nordjyske flyver fra Aalborg Lufthavn klokken 6.20 og møder resten af gruppen i Københavns Lufthavn. Herfra flyver vi i samlet flok med direkte fly til Wien, hvor vi ankommer midt på formiddagen.

    Vi bliver hentet i lufthavnen og kørt direkte til skibet, der ligger ved kajen i den østrigske hovedstad. Du har resten af dagen til at komme på plads i kabinen, lære skibet at kende og gå en tur i Wiens juleoplyste gader på egen hånd, inden vi spiser fælles velkomstmiddag i skibets restaurant om aftenen.

    Rejselederen hjælper til med alt det praktiske, så udrejsedagen forløber let og smertefrit, og hun står naturligvis også klar til at pege dig i retning af Wiens største seværdigheder, hvis du bevæger dig ud i byen efter indtjekning på skibet.

    Måltider inkluderet denne dag: All Inclusive på skibet.

    Udrejse fra Aalborg eller København til Wien
  • Dag 2: Rundt i Wien med lokal guide og rejseleder

    I dag skal vi lære den østrigske hovedstad meget bedre at kende, og det gør vi med hjælp fra både en lokal guide og turens dygtige rejseleder.

    Vi starter med en kombineret bus- og gåtur rundt til Wiens største seværdigheder, så du ser de fleste af de bygninger, kirker, rideskoler og pladser, man bare skal opleve, når man befinder sig i Wien.

    Herefter tager rejselederen gruppen med på en gåtur med fokus på Wiens hyggelige julemarkeder. Byen huser intet mindre end 20 små og store af slagsen, så vi når ikke forbi dem alle, men vi ender naturligvis ved kronjuvelen, når det kommer til julerier i hovedstaden, Christkindlmarkt på den store plads foran rådhuset. Her, på et af Europas største julemarkeder, går selv den mest forvente julegæst ikke skuffet hjem, og vi tager os derfor god tid til at snuse rundt, købe julegaver, drikke glühwein og nyde de mange lys, inden vi vender tilbage til skibet ud på eftermiddagen.

    Klokken 17 stævner MS Albertina ud på Donau og sætter kurs mod Budapest.

    Måltider inkluderet denne dag: All Inclusive på skibet.

    Rundt i Wien med lokal guide og rejseleder
  • Dag 3: Julegæst i Budapest

    I løbet af natten har skibet sejlet over grænsen til Ungarn, og klokken 9 om morgenen lægger skibet til kaj i Budapest.

    Forude venter en dag med masser af oplevelser i den ungarske hovedstad, og ligesom i Wien oplever vi byen med både lokal guide i bus og til fods og sammen med rejselederen på en gåtur i vores lille rejsegruppe.

    Vi starter med den kombinerede bus- og gåtur sammen med en lokal guide, der viser os de største seværdigheder på både Buda- og Pestsiden af Donau. Glæd dig til at komme helt tæt på bl.a. Heltepladsen, Széchenyi-badet og den smukke parlamentsbygning ved bredden af Donau, inden rejselederen tager over og guider os til byens hyggeligste julemarkeder.

    Budapest har få men store julemarkeder, og de to mest imponerende finder man på Vorosmarty-torvet og på Skt. Stephens-torvet foran basilikaen af samme navn. Vi giver os igen god tid til at slentre rundt mellem de mange boder og nyde delikatesser med et twist af Østeuropa, inden vi finder tilbage til skibet, der sejler afsted med kurs mod Bratislava klokken 18.

    Måltider inkluderet denne dag: All Inclusive på skibet.

    Julegæst i Budapest
  • Dag 4: Bratislava for juleelskere

    I ly af natten passerer skibet den slovakiske grænse, og omkring klokken 12 lægger vi til kaj i Bratislava, der med sine godt en halv million indbyggere er på størrelse med København.

    Vi gentager succesen fra de to foregående dage og deler besøget op i to, så vi først tager på udflugt med en lokal guide rundt til byens største seværdigheder og efterfølgende slentrer "alene" ud i byen med rejselederen.

    Bratislava ër som skabt til gæster som os, der gerne vil have det maksimale ud af byens julestemning. Byens to store julemarkeder ligger nemlig blot få minutters gang fra hinanden på hhv. Hlavné námestie og Hviezdoslavovo námestie. Der findes også et lille julemarked foran Bratislava Slot, men det ligger et stykke fra de to hovedmarkeder, så der skal du selv vandre op, hvis du vil kombinere et besøg på julemarkedet med en fantastisk udsigt over Bratislava.

    Klokken 20 skal alle være tilbage på skiber, for der letter det anker og seljer tilbage til Wien gennem natten.

    Måltider inkluderet denne dag: All Inclusive på skibet.

    Bratislava for juleelskere
  • Dag 5: Hjemrejse fra Wien

    MS Albertina kaster anker for sidste gang på dette krydstogt klokken 6 om morgenen i Wien, og når vi har spist et godt morgenmåltid i restauranten, tjekker vi ud og kører til lufthavnen, hvorfra vi flyver hjem mod København og Aalborg klokken 10.15.

    Vi lander i København klokken 12, og gæster fra det nordjyske kan forvente at være tilbage i Aalborg klokken 14.

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Forbehold flodkrydstogter

    Der tages forbehold for ændringer i sejlplan og anløbshavne som følge af myndighedskrav, vandstand/strømforhold i floderne samt rederiets hensyn til skibet og passagerernes sikkerhed.
    - Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet, i helt særlige tilfælde, helt eller delvist erstattes med hhv. buskørsel til udflugtsmål og seværdigheder og/eller overnatning på hotel. Sådanne ændringer giver ikke ret til efterfølgende kompensation.

    Turen kan være krævende for gangbesværede, da en stor del af udflugtsprogrammet afvikles til fods. Vær desuden opmærksom på, at udflugterne kan afvikles i en anden rækkefølge end den nedennævnte. 

  • Kan jeg få transporttilskud til påstigningssted/lufthavn?

    Har du mere end 80 kilometer til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn, giver vi et transporttilskud til din rejse. Vi betaler kr. 1,00 pr. km pr. vej for hver kilometer, du kører ud over de første 50 kilometer. Maksimum f.eks. ved 9 dages busrejse kr. 200,00 pr. person (ved flyrejser er beløbet max. 150,- pr. person). Transporttilskud kan ikke kombineres med andre rabatter.

    Regneeksempel:
    Du har 100 km til nærmeste påstigningssted, og derfor er du berettiget til transporttilskud.

    Sådan beregnes tilskud: (100 km – 50 km) = 50 km à 1 kr = 50 kr. pr. vej. pr. person. Det vil sige, at vi modregner 100,- kr. pr. person.

    Bemærk, at transporttilskud beregnes ud fra den korteste vej og kun til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn.

  • Min bagage er ikke kommet frem, hvad gør jeg?

    Hvis din bagage ikke når frem eller bliver beskadiget under flytransporten, skal dette meddeles til det aktuelle flyselskab umiddelbart efter ankomst. Vær opmærksom på at rejseforsikringen normalt ikke dækker almindelig slitage på bagage (på fly, bus eller lignende).

  • Hvad gør jeg, hvis jeg har glemt noget i lufthavnen?

    Har du glemt noget i lufthavnene eller på flyet, skal du kontakte lufthavnens «Lost and found», som findes i alle lufthavne.

  • Flytider og ændringer

    De flytider, som fremgår af din ordrebekræftelse, er baseret på foreløbig bekræftelse fra flyselskabet. Det er vigtigt, at du er forberedt på, at afgangstider og ruter kan blive ændret – det er desværre uden for NILLES Rejsers kontrol.

    Vær opmærksom på, at programmet også er vejledende og at ændringer kan forekomme.

  • Kan jeg reservere sæde på flyet?

    På nogle af vores flyrejser er det muligt at reservere siddepladser i flyet. Det vil fremgå af rejsen. Er du i en situation, hvor du behøver en speciel siddeplads, så kontakt os og vi vil gøre vores bedste for at hjælpe.

  • Er der regler for håndbagage på flyrejsen?

    På flyrejsen kan vægten af tilladt håndbagage variere fra selskab til selskab. Tilladt vægt og størrelse for håndbagagen fremgår af den praktiske information, som vi sender til dig 6-8 dage inden afrejse.

  • Bliver der serveret mad ombord på flyet?

    Det afhænger af flyselskabet og længden på rejsen. Se mere i rejsebeskrivelsen og i den praktiske information, som vi udsender 6-8 dage inden afrejse.

  • Bus på flyrejser

    På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

  • Hvilken valuta bruger man i Østrig?

    I Østrig bruger man Euro (EUR).

  • Hvilken valuta bruger man i Ungarn?

    I Ungarn bruger man Ungarske Forint (HUF).

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu