Skip to main content

Vintereventyr i Norges næststørste by

-
Julehygge, storbystemning og flotte naturoplevelser med Flåmsbanen

Julestemning i Bergen

Rejs med til Norge og oplev fjordenes pragtfulde hovedstad Bergen, når den i december forvandles til en stemningsfuld juleby midt i de vinterklædte fjeldlandskaber. På udrejsen med Fjord Lines komfortable færge nyder vi den inkluderede julebuffet ombord, og fremme i Bergen bor vi centralt med byens attraktioner og glade julestemning lige uden for døren.

Her venter os spændende oplevelser med alt fra UNESCO-beskyttede Bryggen og den enestående udsigt fra Fløyen-fjeldet til det hyggelige julemarked og den helt unikke Pepperkakeby, som de lokale hver vinter opfører med peberkager, glasur og farverigt slik.

På to af aftenerne i Bergen samles vi til en hyggelig middag på hotellet, og derudover har vi krydret rejsen med en tur i den smukke vinternorske natur med de verdensberømte togstrækninger, Flåmsbanen og Bergensbanen.

Glæd dig til en skøn blanding af julehygge og storslået natur i Sydnorge.

GIslev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse.

Glæd dig til

  • Hyggeligt samvær og julebuffet på Fjord Line
  • At bo på et centralt hotel i Bergen blot 650 meter fra julemarkedet
  • En togtur med Flåmsbanen i Norges smukke fjeldlandskaber
  • En byrundtur i fjordenes hovedstad Bergen
  • Et besøg på julemarkedet og i verdens største peberkageby
  • Flotte naturoplevelser langs fjorde og majestætiske fjelde

Inkluderet i rejsens pris

  • 4-stjernet bus
  • 2 overnatninger på et af Fjord Lines skibe
  • 3 overnatninger på centralt hotel i Bergen
  • 5 x morgenmad
  • 2 x middag på hotel
  • 1 x julebuffet inkl. drikkevarer på sejlads på udrejsen
  • Byrundtur i Bergen
  • Billet med Fløibanen t/r
  • Entré til Peberkagebyen
  • Udflugt til Flåm inkl. togbillet til Flåmsbanen og Bergensbanen
  • Færgebilletter
  • Dansk rejseleder
  • Entréer er eksklusive, medmindre andet er nævnt.

Mere om rejsen

Flåmsbanen

Den ca. 20 kilometer lange jernbane er et mesterværk af norsk ingeniørkunst og en af verdens stejleste jernbanestrækninger på normal sporvidde. Strækningen, der tog ca. 20 år at bygge, stod færdig i 1940 og går fra højfjeldsstationen Myrdal i 867 meter over havets overflade til Flåm, der ligger inderst i Aurlandsfjorden. Togstrækningen blev i 2014 kåret til verdens mest spektakulære jernbanestrækning af Lonely Planet, og den er udnævnt til en af ​​de ti bedste togrejser i Europa af National Geographic Traveler.

Overnatning

  • Dag 1-2 - Sejlads fra Hirtshals til Bergen

    MS Bergensfjord eller MS Stavangerfjord

    Overnatning ombord på Fjord Lines skib, MS Bergensfjord eller MS Stavangerfjord.
    Ombord kan du nyde god mad og drikke samt underholdning.

  • Dag 2-5

    Hotel Zander K

    Zander K Hotel er et flot indrettet hotel med mange fine detaljer. På hotellet finder du en døgnåben reception, fitness, restaurant, vinbar og meget mere. Alle værelser er udstyret med toilet og bad med bruser. Desuden er der tv og wi-fi. Hotellets serverer en skøn morgenmadsbuffet, så du starter dagen godt.

    Hotellet ligger meget centralt ved Bergens togstation og i gåafstand fra alt det, byen har at byde på såsom fisketorvet og Bryggen.

    BarJa
    ElevatorJa
    InternetJa
    ReceptionJa
    RestaurantJa
    SwimmingpoolJa
    TvJa
  • Dag 5-6 - Sejlads fra Bergen til Hirtshals

    MS Bergensfjord eller MS Stavangerfjord

    Overnatning ombord på Fjord Lines skib, MS Bergensfjord eller MS Stavangerfjord.
    Ombord kan du nyde god mad og drikke samt underholdning.

    BarJa
    ElevatorJa
    InternetJa
    ReceptionJa
    RestaurantJa
    SwimmingpoolJa
    TvJa

Dagsprogram

  • Rejsen er ikke egnet for gangbesværede. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du er i tvivl, om du kan deltage på rejsen.

  • Dag 1: Sejlads til Bergen med julebuffet og overnatning ombord

    Vi sejler fra Hirtshals med den komfortable færge fra Fjord Line. Ombord nyder vi en dejlig julebuffet inkl. drikkevarer som en god start på rejsen til skønne Norge.

    Måltider inkluderet denne dag: Middag.

  • Dag 2: Velkommen til fjordenes hovedstad

    Vi starter dagen til søs og nyder den store morgenbuffet ombord, mens færgen driver langs Norges vinterklædte kystlinje til Bergen, hvor vi er fremme ved middagstid.

    Vel ankommet til den skønne kystby tager rejselederen os med på en byrundtur. Bergen er kendt som porten til fjordenes rige, og Norges næststørste by frister ud over sine naturskønne omgivelser også med spændende ting at se. Vi besøger naturligvis Bryggen med de smukke UNESCO-beskyttede træhuse beliggende side om side på kajen samt de charmerende gamle købmandsgårde og lagerhaller med små butikker, gallerier og beværtninger.

    Turen går også forbi fisketorvet på havnen samt den smukke Mariakirke, byens ældste bygning, inden vi kører en tur med Fløibanen op på fjeldet Fløyen, hvor der venter os en storslået udsigt over Bergen i 300 meters højde.

    Om aftenen samles vi om en hyggelig middag hjemme på hotellet.
    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Velkommen til fjordenes hovedstad
  • Dag 3: Julemarked og Peberkagebyen

    Juleglæden spreder sig, når vi i dag skal opleve en helt særlig juletradition i den juleglade kystby.

    I Bergen har man hvert år siden 1991 bygget Peberkagebyen, der er blevet en stor juleattraktion for både lokale og rejsende, der besøger byen om vinteren. Børn fra daginstitutioner, privatpersoner og virksomheder i Bergen og omegn bidrager alle sammen til at opføre denne appetitlige og kreative miniby. Her er både peberkagehuse, kirker, bænke, biler og slotte, alt sammen tildækket i mønstret hvid glasur og farverigt slik for at give byen sit julede udtryk. Der bages og bygges tilmed olieboreplatforme som symbol på Norges store olieindustri.

    Peberkagebyen er den største af sin slags i verden, og efter dette unikke juleindslag er det blevet tid til at besøge byens julemarked. Her kan vi i ly af de mange julelys og til lyden af den glade julemusik gå på opdagelse i smukt pyntede juleboder med et stort udvalg af lokalt kunsthåndværk og lækre julegodter. Her er også hyggekroge med opvarmede siddepladser, en karrusel og et pariserhjul, hvorfra du får en fantastisk udsigt over byen og de bagvedliggende bjergtinder.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad.

    Julemarked og Peberkagebyen
  • Dag 4: En af verdens smukkeste togstrækninger

    Efter en dag i julestemningens tegn skal vi i dag ud at opleve den smukke vinternatur, der byder sig til lige uden for byen.

    Vi tager toget fra Bergen til højfjeldsstationen Myrdal, hvor Bergensbanen møder Flåmsbanen, der i 2014 blev kåret til verdens mest spektakulære jernbanestrækning af Lonely Planet. Det tog omkring 20 år at bygge den over 20 km lange Flåmsbane, der stod færdig i 1940 og er en helt speciel oplevelse her om vinteren. Fra vores komfortable sæder nyder vi turen på skinner over snedækkede fjelde og gennem dybe dale med elve, vandfald og stejle klippesider som billederne på det rå og bjergtagende Vinternorge.

    Fremme i byen Flåm bliver vi hentet af vores bus, der kører os tilbage til Bergen, hvor vi om aftenen spiser middag sammen på hotellet.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    En af verdens smukkeste togstrækninger
  • Dag 5: Smuk dagssejlads mellem Bergen og Stavanger

    Det er tid til at sige farvel til Bergen, men inden da har du formiddagen fri til flere oplevelser. Skal du have lidt ekstra julemagi med hjem til højtiden, kan du tage forbi Julehuset Bergen, en butik i flere etager, der året rundt byder på julepynt, dekorationer og masser af inspiration til din julegaveshopping.

    Omkring middagstid går vi ombord på Fjord Line og sætter kursen sydover mod Stavanger og Hirtshals. Du kan selv bestemme, om aftenens måltid skal indtages a la carte i Restaurant Grieg, eller om du vil lade dig friste af et enklere måltid i Oasis Garden Café.

    Der er også mulighed for hjemmefra at tilkøbe den dejlige julebuffet inkl. drikkevarer. Pris kr. 350 – skal bestilles med rejsen.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad.

    Smuk dagssejlads mellem Bergen og Stavanger
  • Dag 6: Ankomst til Hirtshals

    Efter at have nydt færgens store morgenbuffet ankommer vi til Hirtshals med bagagen fuld af julestemning.

Afgange- og ankomsttider

Sted På- og afstigning Afgang Hjemkomst
Svendborg Klosterplads overfor banegården 10:55 15:55
Gislev Ørbækvej 12 P 11:25 14:25
Ringe afk. 13 v. OK-tanken, Lombjergevej P 11:40 14:10
Odense Parkering Odense Syd, v. Letbanen, Søndre Hospitalsvej 12:05 13:45
Middelfart afk. 58 B P-plads ved det store toilet 12:45 13:10
Vejle Vinding Friis Hansensvej 12 13:15 12:40
Horsens Frakørsel 56A, bøgehøjvej, samkørselplads, Horsens V 13:45 12:10
Skanderborg Banegård, busstop, vest for stationen 14:45 11:10
Aarhus Bilka Tilst, Agerøvej 7, P-plads 15:10 10:45
Randers Viborgvej 141, ved ny Pendlerplads 15:45 10:10
Hobro frakørsel 35, Skivevej, P-plads, Hobro V 16:05 09:50
Haverslev Industriparken 2, Circle K 16:25 09:30
Aalborg afk. 26 v. Knudepunkt Aalborg Ø, Universitetsboulevarden P 16:50 09:15
Dybvad NILLES, Falkevej 25 16:55 09:05
Bouet Kvickly, P-plads 17:05 09:00
Hjørring afkørsel 3, Sunset Boulevard 17:45 08:20
Hirtshals v. Færgeterminal 18:05 08:00

Vi tager forbehold for ændringer og forsinkelser i afgang- og hjemkomsttider. Tider på rejsebevis er gældende.

AfrejseVarighedRejsemålLedige pladserPris
8/12-20256 dageJulestemning i BergenMere end 8Kr. 7.499Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Bagage

    Ved overnatning på Fjord Line fra Hirtshals til Bergen anbefaler vi, at du medbringer en mindre overnatningstaske, så du ikke behøver at bære din kuffert ombord. På den måde kan du lade din kuffert blive i bussen.

  • Fysisk formåen

    Denne rejse er ikke egnet for gangbesværede, da en stor del af udflugterne foregår til fods. Du kan dog deltage, hvis du er indstillet på ikke at deltage i det fulde udflugtsprogram. Dette aftales nærmere med rejselederen, så både gruppen og du får en god oplevelse på rejsen.

  • Tillæg

    • Dobbeltværelse med udvendig kahyt på Fjord Line kr. 230 pr. person.
    • Enkeltværelse med indvendig kahyt på Fjord Line fra Hirtshals til Bergen og fra Bergen til Hirtshals kr. 1.400.
    • Enkeltværelse med udvendig kahyt på Fjord Line fra Hirtshals til Bergen og fra Bergen til Hirtshals kr. 1.860.

    Afbestillingsforsikring: 7 % af rejsens pris.

    Julebuffet på Fjordline på hjemrejsen kr. 350 – bestilles med rejsen.

  • Hvordan er vejret i Bergen i december?

    Med Bergens placering ud til kysten, hvor Golfstrømmen sørger for varmere tempeturer end længere inde i landet, kan du forvente omtrent de samme temperaturer som i Danmark i december. Vi anbefaler at tjekke vejrudsigten inden afrejse, så du er sikker på at få det rigtige tøj med på ferie. 

  • Hvor kan jeg stige på bussen med NILLES?

    Vi tilbyder opsamling i eller ved større byer i Nord-, Øst- og Sønderjylland. Mange steder samler vi op ved motorvejen, hvilket giver dig en hurtigere rejse gennem Danmark på vej mod dit feriemål. Vi har også enkelte rejser med afrejse fra Fyn og Sjælland. Se nærmere i dagsprogrammet for rejsen.

    Se vores opsamlingsruter

  • Hvor er der påstigning og afstigning?

    Vi vil gerne samle op i så mange byer som muligt, men vi ønsker samtidig, at opsamlingen og hjemkørslen skal foregå så smidigt og kortvarigt som muligt. Til glæde for de gæster, der står på i yderpunkterne, har vi derfor valgt at placere nogle af påstignings- og afstigningsstederne ved frakørslerne på motorvejen.

    Er der for få tilmeldinger til et på- og afstigningssted, kan vi anvise et alternativt på- og afstigningssted. På- og afstigningstidsplan er vejledende og berettiger ikke til prisreduktion ved forsinkelser eller ændringer. Busskifte i forbindelse med opsamling og hjemkørsel kan forekomme og må forventes. Man bør huske på, at opsamling og hjemkørsel kun gælder busrejser.

  • Kan jeg få transporttilskud til påstigningssted/lufthavn?

    Har du mere end 80 kilometer til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn, giver vi et transporttilskud til din rejse. Vi betaler kr. 1,00 pr. km pr. vej for hver kilometer, du kører ud over de første 50 kilometer. Maksimum f.eks. ved 9 dages busrejse kr. 200,00 pr. person (ved flyrejser er beløbet max. 150,- pr. person). Transporttilskud kan ikke kombineres med andre rabatter.

    Regneeksempel:
    Du har 100 km til nærmeste påstigningssted, og derfor er du berettiget til transporttilskud.

    Sådan beregnes tilskud: (100 km – 50 km) = 50 km à 1 kr = 50 kr. pr. vej. pr. person. Det vil sige, at vi modregner 100,- kr. pr. person.

    Bemærk, at transporttilskud beregnes ud fra den korteste vej og kun til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn.

  • Kan man reservere fast plads i bussen?

    Hos os kan du bestille fast plads i bussen, så du fra starten ved, hvor du skal sidde resten af rejsen.

    Prisen for pladsreservation pr. person er:

    • Bus og flodkrydstogter: DKK 15-25 pr. person/dag. Se mere her
    • Flyrejser: DKK 10-20 pr. person/dag.

    Bemærk:    Der gælder andre priser for rejserne skabt i samarbejde med Gislev Rejser. Se mere på den specifikke rejse.

    Bestiller du online, kan du selv vælge faste pladser under bestillingen. Du kan også ringe ind at bestille din rejse og lave pladsreservationerne ved samme lejlighed. Det er chaufføren og rejselederen, der anviser pladsen. Bemærk, at reservationen ikke gælder i tilslutningsbusser.

    Der er fire bustyper. Prisen på pladsreservation afhænger af valget af række.

  • Bliver der serveret mad på ud- og hjemrejser ved busrejser?

    Det er en fast tradition hos NILLES Rejser at vi så ofte, som det lader sig gøre på udrejsen og hjemrejsen, har inkluderet forplejning på rejsen i prisen. Det betyder, at du ikke skal ind at stå i kø efter maden på en rasteplads eller cafeteria, for vi har bestilt maden hjemmefra. Det kan ikke altid forventes, at der kan være special kost tilrådighed såfremt der er allegener eller andet. Her må man selv tage supplerende mad med. På spisestederne kan du naturligvis benytte toiletforholdene gratis. Se mere i rejsebeskrivelsen for den pågældende rejse.

  • Køre- og hviletidsbestemmelser

    De gældende køre- og hviletidsbestemmelser overholdes.

  • Hvilken valuta bruger man i Norge?

    I Norge bruger man norske kroner

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu