Derfor er jeg rejseleder
Jeg er kunstner og har nu boet i Tyskland i 22 år - først i Berlin igennem 16 år og fra 2014 så her i Harzen. Jeg er født og opvokset i Hjørring og kendt NILLES Rejser og så jobbet som rejseleder hos NILLES som et spændende arbejde inden vi evt. flyttede til Hjørring.
Det bedste ved at være rejseleder
Som rejseleder er at der næsten altid situationer på ture, som f.eks. et museumsbesøg, en flot udsigt eller en dejlig restaurant, hvor man siger til sig selv: „Sikke et job!“. Oplevelser som man ikke kan få igennem så mange andre jobs. Det at være rejseleder passer også meget godt til min anden beskæftigelse som kunstner. Kontakten med de mange gæster, de mange forskellige indtryk og oplevelser er meget modsat mit kunstnerliv, der i høj grad er præget af at stå alene i atelieret. Begge jobs beriger således hinanden.
Jeg lægger vægt på
Som rejseleder lægger jeg stor vægt på planlægning og kontrol, så gæsterne får alle de oplevelser, som er skrevet i programmet.
Mads har været rejseleder siden 2013. Hans ekspertise bruges på rejser til Berlin, Dresden og Prag.