Skip to main content

Hygge og fællesskab i Sydholland

-
Rejs med andre solorejsende til altid vidunderlig Valkenburg

Sydholland for solorejsende

Tag med på en ferie i fællesskabets tegn, når vi indlogerer os for fire nætter på det gode Walram Hotel i den sydhollandske by Valkenburg. Som altid på vores solorejser får du dit eget enkeltværelse uden at betale tillæg, og her venter der dig et dejligt ophold med service i top og god forplejning.

Der bliver rig lejlighed til at dyrke sammenholdet på hotellet og i charmerende Valkenburg, men vi har også sørget for et hyggeligt rejseforløb med spændende udflugter. I Valkenburg skal vi besøge den berømte klippehule og til ølsmagning. I middelalderbyen Maastricht skal vi på byrundtur i brostensgaderne samt til efterfølgende vinsmagning. Og i nabolandet Belgiens hovedstad Bruxelles krydrer vi rundturen blandt de flotte seværdigheder med en smagning af belgiernes berømte chokolade.

Hver aften samles vi til en hyggelig inkluderet middag, og derudover skal du glæde dig til dag 4, når hotellets musiker kommer forbi og spiller op til en festlig aften som kronen på en herlig ferie i Sydholland.

Gislev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse

Glæd dig til

  • At opleve Valkenburgs største klippehule efterfulgt af ølsmagning
  • En udflugt til Bruxelles inklusive byrundtur og chokoladesmagning
  • En byrundtur i nærliggende Maastricht samt vinsmagning
  • Ophold på et dejligt hotel med halvpension inkl. velkomstdrink
  • At få dit eget enkeltværelse uden at betale tillæg

Dagsprogram

  • Dag 1: Udrejse til Valkenburg

    Vi spiser morgenbuffet i Christiansfeld og frokost på farten. Vi ankommer først på aftenen til Valkenburg og Hotel Walram hvor der serveres middag.

    Udrejse til Valkenburg
  • Dag 2: Klippehulebesøg og ølsmagning i Valkenburg

    I hyggelige Valkenburg tager vi hen og ser de berømte klippehuler, hvor byens indbyggere skjulte sig i ti dage under 2. Verdenskrig, mens tyskerne og amerikanerne sloges udenfor. Med et lille vogntog kører vi ind i de enorme huler og ser bl.a. de flotte dekorationer på de gule limstensvægge.

    Efterfølgende venter der en hyggelig ølsmagning på en af de lokale beværtninger.

    Klippehulebesøg og ølsmagning i Valkenburg
  • Dag 3: Bruxelles og belgisk chokolade

    I dag tager vi på en udflugt til Belgiens flotte hovedstad Bruxelles. Her kan du glæde dig til at opleve centrum med de kønne huse, smalle stræder og kendte seværdigheder som f.eks. den berømte statue Manneken Pis, kongeslottet samt den imponerende plads Grand Place.

    Belgierne er kendt for deres udsøgte chokolade, og besøget i Bruxelles fuldendes derfor med en skøn chokoladesmagning.

    Bruxelles og belgisk chokolade
  • Dag 4: Udflugt til Maastricht samt vinsmagning

    I dag kører vi til den hyggelige by Maastricht, hvor vi skal slentre på de toppede brosten i de kringlede gader samt se bymuren og de gamle middelalderbygninger. Byen ligger blot 13 km fra Valkenburg, og efter den korte køretur taget vi på en rundtur i den fine by.

    Efter besøget i Maastricht kører vi til en nærliggende vingård. Her samles vi om en vinsmagning og hører om de gode vine.

    Om aftenen kommer hotellets faste musiker og hygger om gæsterne med musik og sang.

    Udflugt til Maastricht samt vinsmagning
  • Dag 5: Hjemrejse til Danmark

    Efter en skøn rejse til Holland i godt rejsefællesskab kører vi gennem Tyskland til sen frokost og retur til Danmark.

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Entréer

    Entréer til alle nævnte aktiviteter og seværdigheder er inkluderet.

  • Tillæg

    Enkeltværelser er uden tillæg.
    Afbestillingsforsikring kr. 7% af rejsens pris.

  • Klima

    Holland har et tempereret klima og eftersom landet ikke har de store højdeforskelle, varierer temperaturen ikke meget inden for landets grænser. Det hollandske klima er generelt lidt lunere end det danske. Læs mere her

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu