Skip to main content

Rhône – Saône flodkrydstogt

-
Fra Provence gennem Rhônedalen til Bourgogne

Rhône – Saône flodkrydstogt

Langs de sydfranske floder Rhône og Saône ligger oplevelserne og seværdighederne som perler på en snor. Her klynger vinstokkene sig til stejle skråninger, lavendelplantagerne lyser op i smukke lilla farver, og små landsbyer ligger billedskønt i naturen. Vi nyder livet ombord på det skønne 4-stjernede flodskib M/S Rhone Princess og oplever gamle, storslåede byer som den tidligere paveby Avignon, Vincent van Goghs elskede Arles og storbyen Lyon. Vi kommer tæt på særprægede Camargues, naturskønne Ardèche, og vinskråningerne langs Rhône i Beaujolais og Mâcon.

Inkluderet i rejsens pris

  • 4-stjernet bus
  • Med skib Martigues – Arles – Avignon – Lyon –
  • Macon – Lyon
  • 6 overnatninger på CroisiEurope flodskib
  • 2 overnatninger i Tyskland
  • 1 overnatning i Beaune
  • 9 x morgenmad
  • 5 x frokost/lunch ombord
  • 9 x aftensmad, heraf 1 gallamiddag ombord
  • 1 x morgenkomplet (udrejse)
  • 2 x frokost (ud- og hjemrejse)
  • All Inclusive ombord
  • Udflugter ekskl. entréer
  • Dansk rejseleder

Kort

Skib

  • MS Rhone Princess

    M/S Rhone Princess er et flot skib med øvre dæk, hoveddæk og soldæk. Med en længde på 110 meter og 69 kabiner, er skibet ideelt til at sejle på floderne. Flodkrydstogtskibet sejler udelukkende på Rhone og Saone floderne i det sydlige Frankrig. Skibet er komfortabelt indrettet og har en afslappende og elegant stil. Skibet har egen bar, lounge og restaurant samt en reception. Fra soldækket er der rig mulighed for at slappe af og nyde udsigten. Der er liggestole og områder, hvor der er skygge. Kahytterne er omkring 13 m2 og udstyret med to enkeltsenge, som kan skubbes sammen. I kahytten er der desuden Wi-Fi, aircondition og tv samt badeværelse med bruseniche og hårtørrer.

    All inclusive ombord

    Frokost og aftensmad:
    Øl, vand og skibets vine. Fra baren: Øl, vand og dagens vine samt kaffe, te, drinks m.m. i tidsrummet kl. 11- 23.

    BarJa
    HavudsigtJa
    InternetJa
    ReceptionJa
    RestaurantJa
    SolterrasseJa
    TvJa

Dagsprogram

  • Der tages forbehold for ændringer i sejlplanen som følge af vandstanden og strømforholdene på Rhône og Saône samt ændring i anløbshavne. Turen kan være krævende for gangbesværede.

  • Dag 1-2: Udrejse

    Morgenkomplet i Hedensted, middag i Neumünster og overnatning ved Wuppertal. Næste dag via Luxembourg gennem Nordfrankrig.

    Ankomst til Beaune i Bourgogne sidst på eftermiddagen, hvor vi spadserer en tur og besøger det verdensberømte fattighospital Hospice De Beaune.

    Aftensmad og overnatning i Beaune.

  • Dag 3: Beaune - Martigues

    Fra Beaune kører vi på Solens Motorvej, Autoroute Du Soleil, via Mâcon, Beaujolais og Lyon ned til Rhônedalen.

    Vi holder frokostpause ved Orange, som er hjemsted for Cæsars triumfbue fra før Kristi fødsel og Kejser Augustus’ romerske amfiteater.

    Sidst på eftermiddagen er vi fremme ved skibet i Martigues. Matroserne hjælper med at bære bagagen ombord, og kaptajnen byder velkommen med en velkomstdrink.

    Om aftenen er der mulighed for at gå på opdagelse i den skønne middelhavsby.

    Beaune - Martigues
  • Dag 4: Marseille - Carmargue

    Vi nyder Frankrigs ældste by Marseille, som kan prale af en storslået kyststrækning og en stor lystbådehavn. Vi skal på en sightseeingtur i den smukke Middelhavsby, hvor vi bl.a. ser den antikke havn, det historiske kvarter Panier og Frankrigs ældste kirke La Major.

    Tilbage på skibet er der frokost ombord, hvorefter vi kører på udflugt til Camargue, som er et enestående naturområde i Rhône-deltaet med indsøer beboet af store flokke af vand- og vadefugle, sorte tyre og vilde heste.

    Der bliver også tid til at se den smukke landsby Ste-Maries-de-la-Mer, hvor katolikker og sigøjnere valfarter til fra nær og fjern.

    Vi spiser middag ombord på skibet, som nu ligger i Arles.

    Marseille - Carmargue
  • Dag 5: Arles - Avignon

    Vi skal på en byvandring i den hyggelig by Arles, hvor bl.a. maleren Van Gogh har boet. Udover at værenspirationskilde for den verdensberømte kunstner er den også en by med kulturrigdomme fra romertiden såsom et klassisk, cirkelformet romersk amfiteater.

    Efter rundturen i Arles går vi ombord på skibet og spiser frokost, mens vi fortsætter vores sejlads mod Avignon. Her skal vi se Pavepaladset, som er et af de mest storslåede, gotiske paladser i verden. Man kan også gå en tur i den gamle bydel i Avignon, der stadig er omgivet af en fem kilometer lang bymur med syv porte og 39 tårne.

    Vi spiser middag på skibet.

    Arles - Avignon
  • Dag 6: Ardéche - Tain L’Hermitage

    Om morgenen kører vi til det naturskønne Ardèche, hvor floden i årevis har skåret sin vej gennem landskaberne og med tiden dannet den berømte, naturskabte bro Ponde d’Arc over Ardèche-floden.

    Vi ankommer til skibet i Tain, hvor vi spiser frokost og sejler resten af dagen til Lyon.

    Ardéche - Tain L’Hermitage
  • Dag 7: Lyon

    Vi tilbringer formiddagen i Lyon, som ligger fantastisk smukt, hvor Saône løber ud i Rhônefloden. Vi skal på en tur rundt i den historiske by, hvor vi skal se den smukke, lyse katedral Basilique Notre Dame De Fourvière, der våger over byen fra toppen af en bakke.

    Vi tager også på en slentretur gennem de smalle gader i byens gamle renæssancekvarter Vieux Lyon herunder også Lyons legendariske passager Trabules.

    Vi spiser frokost på skibet, alt imens det sejler mod Mâcon.

    Lyon
  • Dag 8: Trevoux

    Vi kører til Lugny og besøger et vinkooperativ, hvor vi naturligvis skal smage på dråberne.

    På afgangen d. 05.09 besøger vi ikke et vinkooperativ, men vores rejseleder vil afholde en vinsmagning med lokale vine.

    Vi spiser frokost ombord på skibet, mens vi holder øje med landskabet, der glider forbi på en skøn sejlads mod byen Trevoux, som vi efterfølgende besøger til fods. Her er der mulighed for at besøge slottet, som ikke mindst brillerer med en skøn udsigt over byen og floden Saône.

    Vi spiser gallamiddag mens vi sejler til Lyon.

    Trevoux
  • Dag 9 - 10: Alsace

    Krydstogtet nærmer sig sin afslutning. På kajen står bussen klar, og her hjælper matroserne med at bære kufferterne fra kabinen til bussen.

    Ad den smukke motorvej gennem den nordlige del af Jurabjergene kører vi mod Alsaces største by Mulhouse, hvor vi spiser frokost. Herefter passerer vi Karlsruhe og Frankfurt, inden der er overnatning ved Alsfeld.

    Sidste dag forbi Hamburg og frokost i Neumünster.

Afgange- og ankomsttider

Sted På- og afstigning Afgang Hjemkomst
Hjørring A-Z, A. F. Heidemanns Vej, P-plads 05:05 23:25
Dybvad Falkevej 25, NILLES 05:20 21:50
Brønderslev Banegård 05:30 23:00
Hjallerup Frakørsel 16, P-plads, Hjallerup/Dronninglund 05:40 21:30
Bouet Kvickly, P-plads 05:55 21:20
Aalborg Thomas Boss Gade, v/Sauers Plads 06:10 21:05
Støvring Frakørsel 31, Støvring S, OK-tank 06:25 20:50
Haverslev Industriparken 2, Circle K 06:35 20:40
Hobro H. I. Biesgade, Busterminal 06:50 20:25
Randers Viborgvej 140, ved Pendlerplads 07:10 20:05
Ødum OK Plus Ødum, Landevejen 203/Ødumvej 07:25 19:50
Århus Frakørsel 47, Tilst, Borumvej, OK-tank 07:40 19:40
Viby P-plads ved Kirken, Grundtvigsvej 07:50 19:25
Skanderborg Banegård 08:15 19:00
Horsens Frakørsel 56A, Q8/Burgerking, Horsens V 08:30 18:20
Vejle Friis Hansens Vej 12, Vinding 09:40 18:00
Kolding P-plads overfor Godset, Jens Holms Vej 10:05 17:40
Haderslev/Vojens Frakørsel 68, Lysbjergvej, OK 10:20 17:25
Rødekro/Aabenraa Frakørsel 70, Kometvej, Shell/7-Eleven 10:35 16:35
Padborg Lejrvejen 12, OK-tank 11:00 16:20

Vi tager forbehold for ændringer og forsinkelser i afgang- og hjemkomsttider. Tider på rejsebevis er gældende.

Afrejser og bestilling

AfrejseVarighedRejsemålLedige pladserPris
12/7-202310 dageRhone-Saone flodkrydstogt0Kr. 13.595Forespørg
5/9-202310 dageRhone-Saone flodkrydstogtMere end 8Kr. 13.595Bestil
27/9-202310 dageRhone-Saone flodkrydstogt2Kr. 13.595Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • All Inclusive ombord på skibet

    All inclusive ombord. Frokost og aftensmad: Øl, vand og skibets vine. Fra baren: Øl, vand og dagens vine samt kaffe, te, drinks m.m. i tidsrummet kl. 10:00 - 24:00.

  • Drikkepenge

    Drikkepenge er ikke inkluderet i rejsens pris. Drikkepenge er ikke obligatorisk, men det anbefales at betale ca. EUR 5,00 pr. pers. pr. dag til fordeling blandt skibets personale. 

  • Forbehold flodkrydstogter

    Ændringer i vandstanden på floderne efter afrejse fra Danmark kan i enkelte tilfælde gøre sejlads på floderne umulig. Således kan sejlads på floderne og overnatning på skibet helt eller delvist erstattes med hhv. buskørsel til besøgssteder og seværdigheder samt overnatning på hotel. Ændring af anløbshavn kan ligeledes forekomme. Denne ændring giver ikke ret til efterfølgende kompensation.

  • Hvordan forholder det sig med drikkepenge?

    For flodkrydstogter og krydstogter er drikkepenge ikke inkluderet i rejsens pris. Drikkepenge er ikke obligatorisk, men det anbefales at betale cirka € 10 pr. person/pr. dag til fordeling blandt skibets personale.

  • Hvilken valuta bruger man i Frankrig?

    I Frankrig bruger man Euro (EUR).

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu