Vinterferie i London
Tag med på vinterferie til altid skønne London, der har meget at byde på - også om vinteren. Du bor centralt på roligt beliggende hotel i Kensington nær Highstreet Kensington og undergrundsstation, så du nemt kan komme rundt i byen med enten bus eller tog.
Med Gislevs dygtige danske rejseleder og lokalguide får du god information om London og på byrundturen kommer du rundt til mange af byens store seværdigheder bl.a. Houses of Parliament, Tower of London og Saint Pauls Cathedral. Vi spadserer gennem St. James Park til Kong Charles Buckingham Palace, en af verdens mest ikoniske bygninger.
Der bliver også tid til et besøg i London Eye med den flotte udsigt ud over hele London.
Vi har inkluderet en spændende heldagsudflugt til Greenwich, med besøg i Old Royal Naval College med imponerende arkitektur og brugt som lokation til flere film.
Tag dig tid til at besøge en af byens mange pubber, hvor de daglige nyheder udveksles eller nyd en traditionel Afternoon Tea på en af de mange caféer. Du har god tid på egen hånd til at gå på opdagelse i byens mange gratis museer, f.eks. National Gallery ved Trafalgar Square med udsigt til statuen af Lord Nelson, Science museet nær hotellet eller du kan besøge nogle af de mange spændende butikker. Vores rejseleder står også klar til at hjælpe med gode råd og forslag.
Gislev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse.
Glæd dig til
- Direkte fly fra Billund til Swinging London
- Alle udflugter er inkluderet
- Spændende udflugt til Old Royal Naval College i Greenwich
- God tid på egen hånd til at udforske Londons mange tilbud
- Vores rejseleder hjælper med gode råd