Skip to main content

Oplev London i juleklæder

-
Tag på en hyggelig juleferie i verdensbyen

Julestemning i London

Flyv med til altid fantastiske London, når storbyen i december stråler i sin fineste julepragt.

Vores danske lokalguide tager dig med på en stor byrundtur, hvor du hører London-historierne om magt, intriger og berømte konger og dronninger, mens vi runder mange af byens største og mest berømte seværdigheder som Big Ben, Westminster og Tower of London.

Vi skal også nyde julestemningen i stor stil på en udflugt til Sir Winston Churchills fødehjem, Blenheim Palace, der i december forvandles til et eventyrligt julemekka. Vi ser de smukt dekorerede haller og saloner samt oplever det skønne julemarked, hvor du kan købe fint kunsthåndværk, den engelske udgave af gløgg, brændte mandler og andre julegodter.

Der bliver også god tid pubbesøg og Afternoon Tea på en af de mange caféer, ligesom du på egen hånd kan gå på opdagelse blandt byens mange gratis museer, f.eks. National Gallery ved Trafalgar Square med udsigt til statuen af Lord Nelson eller Science-museet nær hotellet. Derudover er London selvfølgelig også en herlig by at tage på juleshopping i. Vores rejseleder står klar til at hjælpe dig med gode råd og forslag.

Ønsker du at kombinere julen med en stor musicaloplevelse, har vi billetter til ABBAs fortryllende musical Mamma Mia, hvor ikoniske sange som Dancing Queen, Thank you for the Music og selvfølgelig Mamma Mia er en del af repertoiret.

Velkommen til en dejlig decemberrejse til London.

Gislev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse,

Glæd dig til

  • En stor byrundtur med dansk lokalguide
  • At tage på udflugt til det smukt julepyntede Blenheim Palace
  • God tid på egen hånd til at udforske Londons mange tilbud
  • Mulighed for at se ABBAs berømte musical Mamma Mia
  • En herlig storbyferie i selskab med en erfaren dansk rejseleder

Inkluderet i rejsens pris

  • 4 overnatninger i London
  • 4 x engelsk morgenmad
  • Byrundtur i bus og til fods med dansk lokalguide
  • Udflugt og entré til Blenheim Palace dag 3
  • Transfer
  • Bagage til check-in samt håndbagage
  • Flybilletter og afgifter
  • Dansk rejseleder
  • Entréer er eksklusive medmindre andet er nævnt

Hotel

  • Dag 1-5

    Copthorne Tara Hotel

    Hotellet er udstyret med mindre men funktionelle værelser, der alle har tv, bad og toilet, hårtørrer, værdiboks, gratis wi-fi samt kaffe/te-faciliteter.

    Hotellet ligger nær Hyde Park og Kensington Gardens. Nærmeste undergrundsstation er High Street Kensington, som ligger ca. fem minutters gang fra hotellet.

    På Kensington High Street er der masser af butikker, restauranter og pubber.

    AndetAircondition, hårtørrer, elkedel, fitnessrum
    BarJa
    ElevatorJa
    InternetJa
    ReceptionJa
    RestaurantJa
    SafeboksJa
    TvJa

Dagsprogram

  • Bemærk, at programmet kan forekomme i anden rækkefølge.

    Rejsen er ikke egnet for gangbesværede. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du er tvivl, om du kan deltage på denne rejse.

    Bemærk, at fra den 2. april 2025 skal du både medbringe gyldigt pas og en ETA, når du rejser til Storbritannien. Læs mere om anskaffelse af ETA under pas og visum til Storbritannien under praktiske oplysninger.

  • Dag 1: Fly direkte til London

    Velkommen til Swinging London, som med sine mange underholdningstilbud og museer tilbyder et væld af oplevelser. Undervejs fra lufthavnen informerer rejselederen om ugens program, så du er klar til en spændende julestorbyferie i den engelske hovedstad.

    Vi indlogerer os på vores hotel, der ligger i det mondæne Kensington nær Kensington Garden, Kensington High Street med de julepyntede butikker og undergrundsstationen High Street Kensington.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 2: Stor byrundtur med dansk lokalguide

    Sammen med en lokalguide skal vi i dag på en busrundtur i London til verdensbyens store seværdigheder, berømte gader og juledekorerede kvarterer. Undervejs ser du bl.a. berømte Albert Hall, Hyde Park, Piccadilly Circus og St. Paul's Cathedral.

    Mens vi begiver os rundt i byen, kommer vi til at opleve, hvordan gader og butikker er pyntet smukt op til jul med tusinder af glitrende julelys, og især er belysningen på Regent Street samt på modebutikkerne på New Bond Street enormt smuk.

    Der bliver mulighed for på egen hånd at besøge Tower of London med de berømte kronjuveler. Vi kommer også forbi Houses of Parliament med Big Ben og Westminster Abbey, ligesom vi skal ud at strække benene med en gåtur gennem den charmerende St. James's Park til Kong Charles' Buckingham Palace.

    Byrundturen er inkluderet men eksklusive entréer.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 3: Julestemning på det storslåede Blenheim Palace

    Dagen byder på en flot heldagsudflugt til det imponerende palæ, Blenheim Palace, som er Sir Winston Churchills fødehjem.

    Palæet er et af Englands fineste såkaldte ”stately homes” og er beboet af den 11. hertug og hertuginde af Marlborough. Og så er det desuden optaget på UNESCOs Verdensarvsliste. Her bliver der god tid til at gå på opdagelse i det smukt udsmykkede palads, der ligner noget fra et eventyr.

    Her i december er slottet og omgivelserne forvandlet til et stort mekka for juleelskere. Du finder alt fra smukke dekorationer til juleoplyste træer og søjler til et traditionelt julemarked på pladsen foran slottet med spændende boder fyldt med kunsthåndværk, lokale produkter og julemad- og godter.

    Efter en dag i julehyggens tegn vender vi tilbage til London, hvor resten af dagen er på egen hånd.

    Udflugt og entré er inkluderet i rejsens pris.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 4: London Eye, Covent Garden og aftentur til ABBAs musical Mamma Mia

    Sammen tager vi undergrundsbanen til Westminster og går over broen til London Eye, hvor der vil være mulighed for at komme op i hjulet for at nyde udsigten over hele London.

    Vi besøger også de små boder på South Bank, som frister med julepynt, kunsthåndværk og små delikatesser.

    Herfra fortsætter vi til Covent Garden og Leicester Square, hvor du får tid på egen hånd til shopping og til at udforske Covent Gardens mange specialbutikker og det overdækkede marked, som ligesom resten af byen er pyntet i stor julestil.

    Udflugten er inkluderet, dog ekskl. entréer.

    Om aftenen har du mulighed for at tage med rejselederen til musicalen Mamma Mia, som er en livlig og hjertevarm forestilling fyldt med ABBAs ikoniske sange, farverige kostumer og energisk dans.

    Prisen er kr. 450 per person, og oplevelsen skal bestilles med rejsen. Transport til teatret er for egen regning.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 5: Fly retur til Danmark

    Efter morgenmaden på hotellet kører vi til lufthavnen, hvorfra vi flyver hjem til Danmark.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

Flytider

Sted På- og afstigning Afgang Hjemkomst
Billund Lufthavn, terminal 11:10 20:00

Vi tager forbehold for ændringer og forsinkelser i afgang- og hjemkomsttider. Tider på rejsebevis er gældende.

AfrejseVarighedRejsemålLedige pladserPris
1/12-20255 dageJulestemning i LondonMere end 8Kr. 7.399Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Pas og visum til Storbritannien

    Du skal medbringe gyldigt pas, når du rejser til Storbritannien (England, Wales, Skotland og Nordirland)

    Fra og med 2. april 2025 bliver det et krav for alle rejsende at udfylde en ETA (Electronic Travel Autorisation) forud for indrejse til Storbritannien - samme system som vi kender fra den amerikanske ESTA, der også skal søges om inden afrejse.

    ETA’en koster £10 person (knap kr. 90) og skal søges online og kan søges fra d. 2. marts 2025.

    Tilladelsen gælder for 2 år - dog højst til dit pas udløber.

    Passet skal være gyldigt i 6 måneder efter afrejse fra Storbritannien.

    NILLES har ikke mulighed for at udfylde ETA på vores gæsters vegne, da godkendelsen er personlig, men vi udsender vejledning til, hvordan du skal søge ETA ca. 2 uger før afrejse.

    Dette kan gøres via en computer eller ved at downloade en app til din telefon senest 3 dage før afrejse.

  • Tillæg

    Enkeltværelse kr. 1.998.

    Afbestillingsforsikring 7% af rejsens pris.

    Flytilslutning Aalborg - København t/r kr. 1.200

    ABBAs musical Mamma Mia kr. 450.

  • Flytider og ændringer

    De flytider, som fremgår af din ordrebekræftelse, er baseret på foreløbig bekræftelse fra flyselskabet. Det er vigtigt, at du er forberedt på, at afgangstider og ruter kan blive ændret – det er desværre uden for NILLES Rejsers kontrol.

    Vær opmærksom på, at programmet også er vejledende og at ændringer kan forekomme.

  • Kan jeg reservere sæde på flyet?

    På nogle af vores flyrejser er det muligt at reservere siddepladser i flyet. Det vil fremgå af rejsen. Er du i en situation, hvor du behøver en speciel siddeplads, så kontakt os og vi vil gøre vores bedste for at hjælpe.

  • Er der regler for håndbagage på flyrejsen?

    På flyrejsen kan vægten af tilladt håndbagage variere fra selskab til selskab. Tilladt vægt og størrelse for håndbagagen fremgår af den praktiske information, som vi sender til dig 6-8 dage inden afrejse.

  • Bliver der serveret mad ombord på flyet?

    Det afhænger af flyselskabet og længden på rejsen. Se mere i rejsebeskrivelsen og i den praktiske information, som vi udsender 6-8 dage inden afrejse.

  • Bus på flyrejser

    På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

  • Kan jeg få transporttilskud til påstigningssted/lufthavn?

    Har du mere end 80 kilometer til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn, giver vi et transporttilskud til din rejse. Vi betaler kr. 1,00 pr. km pr. vej for hver kilometer, du kører ud over de første 50 kilometer. Maksimum f.eks. ved 9 dages busrejse kr. 200,00 pr. person (ved flyrejser er beløbet max. 150,- pr. person). Transporttilskud kan ikke kombineres med andre rabatter.

    Regneeksempel:
    Du har 100 km til nærmeste påstigningssted, og derfor er du berettiget til transporttilskud.

    Sådan beregnes tilskud: (100 km – 50 km) = 50 km à 1 kr = 50 kr. pr. vej. pr. person. Det vil sige, at vi modregner 100,- kr. pr. person.

    Bemærk, at transporttilskud beregnes ud fra den korteste vej og kun til nærmeste påstigningssted eller afrejselufthavn.

  • Min bagage er ikke kommet frem, hvad gør jeg?

    Hvis din bagage ikke når frem eller bliver beskadiget under flytransporten, skal dette meddeles til det aktuelle flyselskab umiddelbart efter ankomst. Vær opmærksom på at rejseforsikringen normalt ikke dækker almindelig slitage på bagage (på fly, bus eller lignende).

  • Hvad gør jeg, hvis jeg har glemt noget i lufthavnen?

    Har du glemt noget i lufthavnene eller på flyet, skal du kontakte lufthavnens «Lost and found», som findes i alle lufthavne.

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu