Skip to main content

Koncert i Maastricht med André Rieu

-
Oplev legenden og verdens vildeste violinorkester

André Rieu - i hans hjemby - Kapellerput

Der er endnu en gang lagt op til et gribende og farverigt show, når den verdensberømte violinist André Rieu sammen med sit 50-mand store Johann Strauss Orkester og særlige gæsteoptrædener folder sig ud til den årlige koncertrække under åben himmel i hjembyen. Glæd dig til at opleve violinspil i verdensklasse og fantastiske valsetoner sammen med tusindvis af andre musikelskere på den romantiske Vrijthof-plads midt i charmerende Maastricht.

Selvom koncerten på Vrijthof-pladsen er rejsens helt store musikalske højdepunkt, så stopper fornøjelserne ingenlunde, når den sidste violinstrofe er forsvundet op i den hollandske sommernat. Dagen op til koncerten bruger vi nemlig i den lidt oversete by Eindhoven, der ud over at være hjemby for elektronikvirksomheden Phillips huser en af verdens største samlinger af moderne kunst på Van Abbemuseum. Og dagen efter den store koncert bruger vi i Maastricht, hvor vi skal opleve seværdigheder som Sint-Servaasbrug-stenbroen og St. Servaas-katedralen, inden vi på fjerdedagen kører hjem til Danmark med sen frokost i Neumünster.

Inkluderet i rejsens pris

  • 4 stjernet bus
  • 3 overnatninger
  • 3 x morgenmad
  • 3 x middag
  • 1 x morgenmad udrejse
  • 1 x frokost udrejse
  • 1 x sen frokost på hjemrejsen
  • 1 x koncertbillet kat. 2
  • Dansk rejseleder
  • Udflugter ekskl. entreer

Oversigt - koncertbilletter

Hotel

  • Dag 1-4

    Kapellerput Hotel, Heeze

    Kapellerput hotel er et meget skønt og spændende hotel beliggende i et stort parkområde. Fra starten har det været et retrætested for medlemmer af Jesuitterordenen. Det er indenfor de seneste år ombygget, så det nu fremstår som et helt moderne hotel og konferencecenter, der er specielt og smagfuldt indrettet og udsmykket med spændende moderne kunst både inde og ude. Værelserne er fine og har alle de faciliteter, som man forventer på et moderne hotel. Forplejningen er særdeles god og spændende med buffet om morgenen og to aftener med 3 retters menu og en aften med barbecue buffet. Afstand til Maastricht er 80 km.

    ReceptionJa
    InternetGratis Wi-Fi
    RestaurantJa
    TvJa
    ElevatorJa
    SafeboksJa
    BarJa
    SolterrasseJa

Dagsprogram

  • Vi gør opmærksom på at byrundture og udflugter foregår til fods, og kræver at du uden problemer er i stand til at gå ml. 2-5 km

  • Dag 1: Udrejse

    Morgenbuffet i Christiansfeld. Frokost syd for Hamborg. Ankomst først på aftenen til Kapellerput Hotel i Heeze til middag.

  • Dag 2: Eindhoven og koncert

    Efter morgenmad på hotellet kører vi den korte tur til Eindhoven, som er Hollands femtestørste by og hjem for bl.a. for elektronikvirksomheden Philips Der bliver tid til en lille byrundtur og mulighed for en shopping i byens gågader, der er pakket med butikker, og små hyggelige restauranter og barer. Kulturelskere kan slå et smut forbi Van Abbemuseum, der indeholder en af verdens ti bedste moderne kunstsamlinger. Læg dertil et succesfuldt fodboldhold og et excentrisk konferencecenter i en “flyvende tallerken”, og du vil opleve, at Eindhoven har noget for enhver smag.

    Vi spiser tidlig middag på hotellet, inden vi kører til Maastricht for at opleve turens højdepunkt; André Rieu på hjemmebane. Kl. 21:00 sætter Vrijthofpladsen rammerne for en vidunderlig aften under åben himmel i selskab med den bjergtagende kunstner André Rieu, berømte gæstekunstnere og et fascinerende lysshow. Vi har reserveret billetter i kategori 2, og der er lagt op til et musikalsk festfyrværkeri i André Rieus hjemby, hvor der med sikkerhed vippes med i sæderne, når ”An der schönen blauen Donau” lyder over pladsen. Dette er og bliver en oplevelse for livet!

    Efter koncerten kører bussen os tilbage til hotellet.

    Eindhoven og koncert
  • Dag 3: Maastricht

    Dagen er afsat til oplevelser i Maastricht, der i disse dage er på den anden ende og emmer af stemningen fra de fantastiske koncerter, som hvert år trækker tæt mod 100.000 musikfans til den hollandske middelalderby.

    På en rundtur i byen skal vi se nogle af de mange historiske seværdigheder, heriblandt katedralen St. Servaas med Skt. Servatius’ grav og den smukke Sint-Servaasbrug-stenbro. Der vil være tid på egen hånd til frokost, shopping i de mange spændende butikker eller en sejltur på Maas-floden.

    På tilbageturen kører vi til Margraten og den store amerikanske militærkirkegård- og mindelund, hvor mere end 8.000 amerikanske soldater fra 2. Verdenskrig er begravet.

    Maastricht
  • Dag 4: Hjemrejse

    Vi tager afsked med Maastricht og Holland, kører igennem Tyskland og spiser sen frokost i Neumünster med passende pauser undervejs.

Afgange- og ankomsttider

Sted På- og afstigning Afgang Hjemkomst
Frederikshavn Frederikshavn, Busterminal, Kragholmen ved Rema 1000 03:25 00:40
Hjørring Hjørring, A-Z, A.F. Heidemanns Vej, P-plads 03:30 00:35
Dybvad NILLES, Falkevej 25 03:45 00:15
Brønderslev Brønderslev Banegård 03:55 00:10
Bouet Bouet, Kvickly, P-plads 04:20 23:45
Aalborg Aalborg, frakørsel 26, Universitetsboulevarden, Pendlerplads 04:35 23:25
Haverslev Haverslev, Industriparken 2, Circle K 04:55 23:00
Hobro Hobro, frakørsel 35, Skivevej, P-plads, Hobro V 05:10 22:45
Svendborg Klosterplads overfor banegården 05:10 22:35
Randers Randers, Viborgvej 141, ved ny Pendlerplads 05:25 22:25
Ringe Afk.13 ved OK-tanken Lombjergevej 05:35 22:00
Gislev Ørbækvej 12 05:50 21:45
Aarhus Århus, Bilka Tilst, Agerøvej 7, P-plads 05:55 21:50
Nyborg Nyborg station, ved Turistbusholdepladsen, Banegårdsallléen P 06:15 21:25
Skanderborg Skanderborg Banegård, Busstop, vest for stationen 06:25 21:20
Horsens Horsens, frakørsel 56A, Bøgehøjvej, Samkørselsplads Horsens V 06:40 20:55
Odense Odense Syd ved letbanen Søndre Hospitalsvej 06:40 21:00
Middelfart Afk. 58B, p-plads ved store toilet 07:10 20:30
Vejle Vejle, Vinding Friis Hansensvej 12 07:10 20:25
Kolding Kolding, P-plads overfor Godset, Nordkajen 07:35 20:05
Den Gamle Grænse Kro Den gamle Grænsekro P 07:55 19:40
Aabenraa Aabenraa/Rødekro, frakørsel 70, Kometvej, Shell 09:15 19:10
Padborg Padborg, Lejrvejen 12, OK 09:40 17:45

Vi tager forbehold for ændringer og forsinkelser i afgang- og hjemkomsttider. Tider på rejsebevis er gældende.

AfrejseVarighedRejsemålLedige pladserPris
2/7-20264 dageAndré Rieu i hans hjemby - KapellerputMere end 8Kr. 7.999Bestil
9/7-20264 dageAndré Rieu i hans hjemby - KapellerputMere end 8Kr. 7.999Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Tillæg for enkeltværelse

    Tillæg for enkeltværelse: kr. 1.500

  • Hvilken valuta bruger man i Holland?

    I Holland bruger man Euro (EUR).

Få nyhederne først
Få nyhederne først

Vær først med de seneste nyheder og få rejsetips og inspiration. Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag hver måned i konkurrencen om 1.000 kr. at købe rejse for.

Vi svarer som regel indenfor 24 timer (hverdage)
  • Danmarks bedste rejsearrangør 2019
  • Kvalitetsrejser
    i trygge rammer
  • Altid med erfaren
    dansk rejseleder
  • Sammen om
    nye oplevelser
7021 6022Se åbningstider
Luk menu