Busrejse til Nordkap

-
Midnatssol, Nordkap, Ålandsøerne, Lofoten og Samernes land
  •  
    Nordkap 16 dage
  • Varighed
    Nye afgange på vej
  • Pris fra
    Nye afgange på vej

Nordkap 16 dage

I mere end 50 år har vi udbudt denne drømmerejse der byder på en perlerække af storslåede naturoplevelser. Vi kører i komfortabel bus til Nordkap og midnatssolens land.

Højdepunkterne er mange, og undervejs oplever vi mageløse naturscenerier, sommerstemning og lyse nætter. Vi krydser polarcirklen, hører samernes fortælling og oplever midnatssolen nord for polarcirklen. Busrejsen byder på enestående oplevelser, når vi udforsker Ålandsøerne, besøger Helsinki og nyder den flotte kørsel op gennem Finland, kendt som de 1000 søers land. Rejsens absolutte højdepunkt er Nordkap, Europas nordligste punkt som man kan køre til.

Du får god tid til at opleve den fantastiske Nordkapklippe med udsigt over Barentshavet. Vi nyder solen, som aldrig går ned, en unik oplevelse. Herfra går turen sydover, hvor vi besøger Tromsø og Trondheim med Nidaroskatadralen.

Glæd dig til at besøge øgruppen Lofoten, et norsk eventyr. Her vil du overraskes af det ene smukke syn efter det andet. Mulighed for sejlads fra Svolvær og ind i Trollfjorden, hvor fjeldsiderne tårner op.

En rejse med naturoplevelser i verdensklasse.

Gislev Rejser er teknisk arrangør på denne rejse

Glæd dig til

  • Middag på selve Nordkapklippen er inklusiv med Gislev
  • Mulighed for sejlads i den magiske Trollfjord med hybrid katamaran
  • Ekstra tid til midnatssolen med hele 2 nætter i Honningsvåg - nær Nordkapklippen
  • Med Gislev overnatter vi på Ålandsøerne og oplever de mest kendte seværdigheder
  • Mulighed for midnatssol hele 4 steder - Saariselkä, Honningsvåg, Tromsø og Lofoten
  • Ét af rejsens store højdepunkter - 2 nætter på Lofoten med mageløse naturscenerier

Dagsprogram

  • Dag 1: Drømmerejsen påbegyndes

    Vi kører opsamling igennem Danmark, og når alle er med bussen vil rejselederen byde velkommen og fortælle om dagens program. Der bliver tid til en pause gennem Danmark, og frokosten samt passende pauser holdes i Sverige.

    I bussen kan der under hele rejsen købes drikkelse og her betales med danske kroner. Vi sejler fra Helsingør til Helsinborg, hvor der på færgen er tid til en behagelig pause. Om aftenen er vi fremme i Stockholm til indkvartering samt middag på hotel.

    Drømmerejsen påbegyndes
  • Dag 2: Flot sejlads til Ålandsøerne

    Denne dag starter tidligt med sejlads fra Stockholm til Ålandsøerne. Ombord på Viking Line nyder vi deres morgenbuffet. Vi sejler mod hovedstaden Mariehamn, opkaldt efter Ruslands zar Alexander II’s hustru. Ved ankomst til Fasta Åland, hovedøen, opleves Mariehamn og der vil være mulighed for at nyde udsigten fra Badhusberget inden indkvartering og middag på hotellet.

    Ålandsøerne er kendt for betagende natur samt maleriske kystlinjer og er smukt beliggende ved indgangen til den Botniske Bugt i den østlige del af Østersøen mellem Sverige og Finland. Den finske øgruppe består af omkring 6.700 øer og skær og har selvstyre med egen regering, sprog, kultur og flag. Det der er helt unikt for Åland, er den fantastiske natur og de smukke rødlige granitklipper. Vidste du f.eks. at Åland er det sted, hvor der er flest solskinstimer fra maj til august blandt alle de nordiske lande?

    Flot sejlads til Ålandsøerne
  • Dag 3: Oplevelser på Fasta Åland

    I dag skal der opleves mere af Fasta Åland og der vil være udflugt til ruinerne af fortet Bomarsund, hvor du på Furulundsgården bydes på øernes specialitet Ålandspandekage. Besøg ved friluftsmuseet Jan Karlsgården fra 1800-tallet. Først på eftermiddagen forlader vi Ålandsøerne og vi sejler til Finland. Undervejs nyder vi skibets buffet med drikkevarer inkluderet, som udgør middag denne dag. Skibet lægger til i Turku og vi fortsætter til hotel for overnatning.

    Oplevelser på Fasta Åland
  • Dag 4: Byrundtur i Helsinki

    På byrundturen i Helsinki passerer du bl.a. Finlandiahuset tegnet af Alvar Aalto, Uspenski katedralen den største ortodokse helligdom i det vestlige Europa, og Parlamentet. Vi besøger den kendte Tempelkirke, sprængt ind i en solid granitklippe, et arkitektonisk pragtstykke. Kirken har det fineste dagslys, som skinner ind fra oven gennem de tre meter høje, smalle vinduer, som ligger flot i en cirkel om loftet.

    Rejsen fortsætter gennem de 1000 søers land, hvor vi overnatter i det smukke Kallavesi-søområde tæt på Kuopio centrum. Middag på hotellet.

    Byrundtur i Helsinki
  • Dag 5: De 1000 søers land – Europas største søområde

    Finland er berømt for blå søer og grønne skove, ja ganske enkelt en symfoni af træ, vand, høj himmel og klar luft. Igennem Europas største søområde med en labyrint af 190.000 søer og 180.000 grønne øer og et område, som er særlig kendt for friske og velsmagende råvarer. Ankomst til vores hotel i Iso-Syöte flot placeret på toppen af en bakke, vi nyder vores middag på hotellet.

    De 1000 søers land – Europas største søområde
  • Dag 6: Polarcirklen krydses – Arktikum – Rovaniemi

    Dejlig panoramatur op gennem Lapland, der trods den sparsomme natur byder på unikke oplevelser med de klare fiskevande og lyse sommernætter. Rovaniemi betragtes som porten til Lapland - kendt for Polarcirklen i Finland og julemandens hjemsted. I kan tage et foto, hvor I står med en fod på hver side af Polarcirklen. Besøg på Arktikum i Rovaniemi, hvor danske arkitekter har tegnet glaskorridoren. Her præsenteres samernes historie på enestående vis. Nord for Rovaniemi stoppes ved Polarcirklen 66°32’35. På dette magiske sted kan du også møde julemanden hver eneste dag året rundt, hvor julens glæder for en kort stund opleves, inden vi fortsætter ind i ”Midnatssolens Land”.

    Overnatning og middag i Saariselkä.

    Polarcirklen krydses – Arktikum – Rovaniemi
  • Dag 7: Samernes Land – Nordkap 71°10' 21” – Midnatssol

    I dag opleves Samernes land med en bemærkelsesværdig natur af søer, tundra og uendelige skove. Karasjok er i dag ”hovedstad” for samerne i Nordnorge. Vi starter med et spændende besøg ved Sapmi Park, hvor vores frokost vil blive nydt i Storgammen, på bedste samisk vis. Storgammen er inspireret af de traditionelle samiske gammer, bygget i træ, og du sidder på bløde skind rundt om bålet. Vi hører om samiske traditioner fortalt af en af de lokale samt samernes sangart joik. Oplevelsen er helt unik.

    Herefter venter en flot og bjergtagende tur op igennem Nordnorges smukke natur til rejsens absolutte højdepunkt, Nordkap. Langs den imponerende Porsangerfjord, via Kåfjord og gennem tunnelen når vi hotellet i Honningsvåg. Her bor vi i 2 nætter, og har derfor god tid til at opleve den forunderlige midnatssol og udsigten fra position 71°10' 21”. Fra Honningsvåg tilbagelægges de sidste kilometer igennem et stort set ubeboet område, som nærmest ligner et månelandskab, til selve Nordkapklippen, der rejser sig 300 m over Ishavets overflade. Vi spiser en 3-retters middag i Nordkaphallen. Vi har lagt vægt på, at du har god tid til at opleve den forunderlige midnatssol.

    Samernes Land – Nordkap 71°10' 21” – Midnatssol
  • Dag 8: Fuglefjeldstur og Honningsvåg

    I dag kan du tage med vores rejseleder på fuglefjeldstur fra Gjesvær. Næstefter Nordkapklippen er fuglesafari den største Nordkap-attraktion. Du får mulighed for at opleve enestående natur på en sejlads ud til de kendte fuglefjelde. Båden sejler fra Gjesvær til naturreservatet Gjesværstappan – 15 km vest for Nordkapklippen. Her er du allerede 10 minutter efter at båden har forladt kajen. Udflugten varer ca. 2 timer og fra båden kan du observere de fleste af Nordatlantens fuglearter herunder søpapegøjer. Ombord på båden findes varme dragter du kan iføre dig og undervejs har du mulighed for at købe en varm kop kaffe eller te. Gislevs rejseleder orienterer nærmere om turen og tilmeldingen sker hos rejselederen. Betaling skal ske i norske kroner (der tages ikke imod gamle norske sedler).

    En afslappende dag i de friske norske omgivelser er absolut også anbefalelsesværdig. Besøg evt. kirken som stammer tilbage fra 1885, dette er den ældste bygning i byen, og er en vigtig del af historien. Tilbage til 2. verdenskrig brændte tyskerne hele Finnmarken af, befolkningen blev evakueret sydpå, og vendte først tilbage efter krigens slutning, for at genopbygge Honningsvåg. Her blev kirken brugt som overnatningsted, lagerplads og køkken. I våbenhuset findes billeder som vidnesbyrd om, hvad der foregik dengang i kirken. Du kan også besøge det interessante Nordkapmuseum, som bl.a. fortæller om fiskerikulturen, som altid har været livsgrundlaget for befolkningen. Det er også muligt at tage en tur ned på havnen, hvor hurtigruten lægger til om formiddagen. Det er også i Honningsvåg, at man kan smage de kæmpestore kongekrabber. Vidste du at kongekrabberne er en introduceret art i Norge? De første kongekrabber blev udsat ved Murmansk af den russiske forsker Yuri Orlav i 1961, angiveligt til det formål at skaffe mad til den russiske flåde. Denne aften middag på hotellet.

    Fuglefjeldstur og Honningsvåg
  • Dag 9: Alta – Tromsø

    Langs kysten til Finnmarkens største by Alta med stop ved de interessante helleristninger og Alta museum. Disse helleristninger vidner om, at der for ca. 6000 år siden var bosættelser i området. De er derfor et vigtigt bevis på at der var menneskelig aktivitet så højt mod nord og er derfor optaget på UNESCOs Verdensarvsliste. Herfra kører vi mod Olderdalen, hvor vi med et par lokale færger tager turen til Breivikeidet. Her sejles der langs indre fjorde. Ved aftenstid når vi Tromsø, som er særlig kendt for midnatssolen og den verdensberømte Ishavskatedral. Middag denne aften på egen hånd.

    Alta – Tromsø
  • Dag 10: Tid til egne oplevelser i Tromsø

    I dag efter morgenmaden er der god tid til, at du på egen hånd kan gå ud og nyde Tromsø og slappe lidt af. I byen findes der flere butikker, museer og caféer. Tromsø er Nordnorges største by og ligger blot 350 km nord for polarcirklen. Det er en flot by der er omgivet af fjorde, fjelde og betagende bjerge.

    Du kan bl.a. tage Fjellheisen op, 421 m over havet, til toppen af Storsteinen. Herfra er der en smuk udsigt over byen og naturen omkring. Turen op til Storsteinen tager blot 4 minutter og henover sommeren er liften åben fra kl.10.00 - 01.00. På toppen findes en restaurant, hvor det er muligt at nyde en frokost eller middag, for dem der har lyst. Eller besøg den verdensberømte Ishavskatedral med de enestående glasmosaikker.

    Middag denne aften på egen hånd.

    Tid til egne oplevelser i Tromsø
  • Dag 11: Eventyrlige Lofoten – Et norsk eventyr

    Rejsen går mod Lofoten, den naturskønne øgruppe i Norskehavet. Vi følger den forrevne kyst med fjorde, vige og klippeformationer, som er typisk for Nordnorge, til øgruppen Lofoten. Indkvartering finder sted centralt i Svolvær. Med hele 2 overnatninger bliver der tid til både oplevelser og afslapning her på fantastiske Lofoten. Middag på hotel.

    Svolvær er kendt under navnet Lysets by og området er især kendt for fiskeri. Lyset, fjeldene og havet har igennem tiderne lokket adskillige kunstnere til øen. Langs vandet vil man stadig støde på rorbuer, som var fiskernes overnatningssted. Bemærk fiskerkonen som står ved indsejlingen til Svolvær havn. Her står hun 4,5 meter høj og hilser fiskerne velkommen hjem, samtidig er hånden løftet til ly for vejret mens hun spejder udover havet og håber at manden kommer hjem i god behold. Den varme Golfstrøm gør klimaet på Lofoten mildere end andre områder i verden, som er lige så langt nordpå f.eks. Alaska og Grønland. Gennemsnitstemperaturen i juli er ca. 12 grader og også her kan du opleve den fantastiske Midnatssol.

    Eventyrlige Lofoten – Et norsk eventyr
  • Dag 12: Naturoplevelser i særklasse og sejlads i Trollfjorden

    Lofoten er en perlerække af små øer forbundet med broer, som bare skal opleves! Det er en verden af kontraster, og du fascineres hurtigt af mågeskrigene, de røde og okkergule træhuse eller rorbuerne bygget på træpæle, krydret med lugten af tjære og tørfisk. Naturen ændrer hele tiden karakter, og du overraskes af det ene smukke syn efter det andet. I den idylliske fiskerby Henningsvær, Lofotens Venedig, mærker du på tæt hold den helt specielle stemning der er i byen. For dem som har lyst er det muligt at opleve den smalle Trollfjord, på en smuk sejlads, hvor bjergsiderne rejser sig højt. Nyd sejladsen og udsigten ombord på den helt nye hybridkatamaran.
    Svolvær byder på muséer, gallerier og slentreture langs den smukke bryggekant.

    Denne aften er der middag på egen hånd i Svolvær.

    Naturoplevelser i særklasse og sejlads i Trollfjorden
  • Dag 13: Sejlads mod fastlandet – du er nu en erfaren Nordlandsrejsende

    Vi forlader Lofoten med færge tilbage til fastlandet. Oppe på det barske Saltfjeld, hvor russiske og jugoslaviske krigsfanger byggede jernbanen under Hitlers regime, passerer vi igen Polarcirklen, og du kan nu kalde dig for en erfaren Nordlandsrejsende.

    Overnatning og middag i Mo i Rana.

    Sejlads mod fastlandet – du er nu en erfaren Nordlandsrejsende
  • Dag 14: Trondheim – Nidaroskatedralen

    Gennem et varieret og naturskønt landskab går det sydover til Trondheim, Tordenskjolds fødeby. Vi overnatter i den flotte og indbydende by og her har du tid til at opleve Nidaroskatedralen, Norges nationale helligdom, bygget over graven til Olav den hellige, som kristnede Norge.

    Middag på hotel, der ligger centralt i Trondheim.

    OBS. Nidaroskatedralen kan være lukket grundet kirkelige handlinger.

    Trondheim – Nidaroskatedralen
  • Dag 15: Ad naturskøn rute til Norges solkyst

    Vi fortsætter sydover forbi det populære skiområde Oppdal. Over Dovrefjell passerer vi de smukke fjelde, der er særlig kendt som moskusoksens hjemsted.

    Videre gennem Gudbrandsdalen passerer vi de smukke dalpartier på vores vej mod Larvik i Vestfold, som de lokale kalder Norges solkyst, da det er den region i landet, der byder på flest solskinstimer. Det er samtidig et område, hvor vikinger har handlet, kæmpet og efterladt spor.

    Overnatning og middag på hotel i Larvik.

    Ad naturskøn rute til Norges solkyst
  • Dag 16: Rejsens sidste dag – Sejlads fra Larvik

    Kort køretur til havnen i Larvik, hvorfra vi sejler til Hirtshals. Vi nyder den dejlige morgenmadsbuffet ombord, inden vi ankommer til Danmark. En stor rejse i vores spændende broderlande er slut, efter 16 dage med et væld af flotte oplevelser.

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail nilles@nillesrejser.dk eller på 70 21 60 22.

  • Tillæg

    Enkeltværelse kr. 5.900.
    Sejlads i Trollfjorden kr. 795. Bestilles med rejsen.

  • Valuta

    Norske kroner. 1 NOK = ca. 0,77 DKK -- Euro. 1 euro = ca. 7,50 DKK
    Du opholder dig 1 nat i Sverige, 5 nætter i Finland og 9 nætter i Norge.

    Ved køb af frokost og drikkevarer i bussen er betaling i danske kroner. Det varierer fra tur til tur men forvent mellem 4-6 frokoster, der kan købes i bussen.

    Vi anbefaler at man medbringer både kreditkort samt lidt lokal valuta. På nogle hoteller kan der kun betales med kreditkort.

    Vær opmærksom på hvis du veksler penge hjemmefra, at de i Norge ikke længere modtager de gamle norske pengesedler.

  • Påklædning

    Vejret kan være omskifteligt fra strålende sol til sågar en lille snebyge. Du behøver ikke overgardere dig med den udendørs påklædning, men let vind og vandtæt beklædning og gode sko anbefales. Støttestrømper til brug i bussen kan også anbefales.
    Ved Lofoten sejler vi med Brim, som er en hybridkatamaran, der viser os skønne Trollfjorden. På denne sejlads er det vigtigt at medbringe varmt tøj, dertil regntøj om nødvendigt.

  • Klima

    Nordnorge deler breddegrader med Alaska, Grønland og Sibirien, men sammenlignet med disse områder har Nordnorge et noget mildere klima. For at finde ud af hvilket tøj du skal tage med på din ferie, anbefaler vi at du tjekker vejrudsigten inden afrejsen på: www.yr.no

    Vejret er varmest fra slutningen af juni til starten af august, hvor temperaturen kan nå op på ca. 20 grader.
    I Nordnorge kan du opleve midnatssolen fra midten af maj til slutningen af juli. Alle afrejsedatoerne er fastlagt på det optimale tidspunkt for at opleve midnatssol. Det er uden betydning, om du vælger den ene afrejsedato frem for den anden.

     

    Gennemsnitstemperaturer i dagtimerne

        Alta   Tromsø
    Januar   -8,7°C   -3,8°C
    Februar   -7,9   -3,1
    Marts   -5,2   -1,0
    April   -0,6   1,7
    Maj   4,8   6,1
    Juni   10,0   11,0
    Juli   13,4   13,7
    August   12,0   12,5
    September   7,2   8,4
    Oktober   1,6    3,3
    November   -3,6   -1,0
    December   -7,0   -3,0
     
    Kilde: Meteorologisk institutt and yr.no
  • Entréer

    Entréer er eksklusive med mindre andet er nævnt. 

    Diverse entréer 2025 (vejledende priser):
    Tempelkirken i Helsinki: € 8
    Arktikumcenteret: € 13,50
    Alta museum: NOK 150
    Nordlyskatedralen NOK 50
    Ishavskatedralen: NOK 80
    Nidaroskatedralen: NOK 120
    Fuglefjeldstur: NOK 850 (Denne udflugt betales på rejsen i danske kroner eller på MobilePay til rejselederen)

    Entréudgifter betales i de pågældende landes valuta eller med kreditkort.

  • Drikkevand i Norden

    Du kan trygt drikke vandet fra hanen i Sverige, Finland og Norge.

  • Hoteller

    Ændring af hotel kan forekomme. Eventuelle ændringer vil blive til hotel af samme standard.

  • Bagage

    Til busrejsen må du medbringe 1 kuffert max. 20 kg og 1 håndbagage max. 5 kg.

  • Afstande i kilometer

    Dag 1: Helsingborg – Stockholm ca. km 560
    Dag 2: Stockholm – Ålandsøerne ca. km 10 samt sejlads
    Dag 3: Ålandsøerne – Espoo ved Helsinki ca. km 150 samt sejlads
    Dag 4: Helsinki – Kuopio ca. km 390
    Dag 5: Kuopio – Syöte ca. km 375
    Dag 6: Syöte – Saariselkä ca. km 420
    Dag 7: Saariselkä – Honningsvåg ca. km 425
    Dag 8: Kørsel på Magerøya ca. km 70
    Dag 9: Honningsvåg – Tromsø ca. km 500 samt sejlads
    Dag 10: Egne oplevelser i Tromsø
    Dag 11: Tromsø – Svolvær ca. km 420
    Dag 12: Kørsel på Lofoten ca. km 50
    Dag 13: Svolvær – Mo i Rana ca. km 440 samt sejlads
    Dag 14: Mo i Rana – Trondheim ca. km 475
    Dag 15: Trondheim – Larvik ca. km 625
    Dag 16: Larvik - færgen i Larvik ca. km 5