Vinterferie i Cuba med rejseleder

-
Storby, afslapning og masser af tilkøbsudflugter
  •  
    Caribisk eventyr og badeferie i Cuba
  • Varighed
    Nye afgange på vej
  • Pris fra
    Nye afgange på vej

Caribisk eventyr og badeferie i Cuba

Vi har skabt den perfekte vinterrejse for dig, der vil kombinere et besøg i Caribiens mest fascinerende storby med en afslappende badeferie på et lækkert resort lige ud til Det Caribiske Havs turkisblå bølger. Rejsen foregår naturligvis i selskab med en cubakyndig rejseleder, men vi har valgt at gøre langt de fleste af udflugterne undervejs valgfrie, så du selv kan sammensætte din helt egen Cuba-oplevelse og vægte oplevelser og afslapning efter behov.

Vi rejser afsted fra Billund i slutningen af februar, hvor det cubanske vejr viser sig fra sin mest generøse side med masser af solskinstimer og temperaturer lige omkring de 25 grader. Vi starter med fire overnatninger i casa particular i Havana, hvor du både i selskab med rejselederen og på egen hånd har god tid til at udforske hovedstadens mange levende kvarterer og gå aftenture på den ikoniske havnepromenade Malecón. Efter nogle begivenhedsrige dage i Havana skifter vi tempo, når vi kører op langs kysten og indlogerer os på et lækkert resort med All Inclusive lige ud til den postkortsmukke Varadero-strand på Hicacos-halvøen.

I løbet af rejsen har du mulighed for at tage med på tilkøbsudflugter til bl.a. den UNESCO-fredede Viñales-dal, en jeeptur gennem Yumurí-dalen, besøg i charmerende Trinidad og Cienfuegos samt på en sejltur i Det Caribiske Hav med delfinstop og frokost på en bountystrand.

Denne rejse er for dig, der gerne vil kombinere storbyoplevelser med badeferie under den caribiske sol. Og som ikke har noget imod at flyve lidt længere for at være garanteret godt vejr og strandgaranti i februar.

Glæd dig til

  • Den perfekte kombination af oplevelser og afslapning
  • All Inclusive-ophold på et lækkert hotel lige ud til Varadero-stranden
  • Tre begivenhedsrige dage i pulserende Havana
  • Mulighed for at "bygge" din egen ferie ud fra et stort udflugtskatalog
  • Garanteret dejligt vejr i den kolde vintertid

Dagsprogram

  • Vi gør opmærksom på, at der er seks timers ventetid i Istanbul Lufthavn på hjemrejsen. Vi kvitterer for ulejligheden med en voucher på kr. 500, der kan bruges i lufthavnens mange restauranter.

  • Dag 1: Udrejse

    Vi flyver fra Billund til en mellemlanding i Istanbul og videre mod Cuba.

    Måltider inkluderet denne dag: Forplejning på flyet fra Istanbul til Havana.

  • Dag 2: Ankomst i Havana og indkvartering i casa paticular

    Vi lander i lufthavnen i Havana om morgenen og bliver kørt direkte til vores centrale casa paticular, der er en lokal bolig omdannet til et bed & breakfast a la Cuba. Indretningen på disse casa paticulares er ikke prangende som på de store hotelkæder, men til gengæld er det en perfekt måde at komme helt tæt på de lokale cubanere og bo i øjenhøjde med de familier, der i langt de fleste tilfælde har omdannet deres private boliger til minihoteller for besøgende som os. Standarden er der absolut intet galt med, og du har naturligvis dit eget private værelse med toilet og bad og moderne bekvemmeligheder som tv, aircondition og værdiskab.

    Brug resten af dagen på at gå på opdagelse i Havana på egen hånd. Vi anbefaler en gåtur langs havnepromenaden Malecón efterfulgt af et besøg i den gamle bydel, Habana Vieja, og måske en god middag på en af byens mange jazzbarer.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad

    Ankomst i Havana og indkvartering i casa paticular
  • Dag 3: Havana set fra bagsædet af en gammel amerikanerbil

    I dag skal vi opleve Havana sammen med rejselederen, og vi starter i den gamle bydel, Habana Vieja, der er et af byens ældste og tættest befolkede områder. Vi går en tur rundt i de krogede gader og fornemmer stemningen, mens vi ser bl.a. den store El Capitolio-bygning, Placa de Armas og Catedral de San Cristóbal.

    Efterfølgende skifter vi ben ud med hjul, når vi sætter os til rette i nogle af de gamle amerikanerbiler, der stadig fylder gader og stræder i Cubas hovedstad. Vi triller ned ad Malecón og har således det bedste kig til Det Caribiske Hav til den ene side og byens skyline til den anden, mens den lune brise rusker i håret og storbyens lyde ringer for vores ører. Den helt rigtige måde at opleve Havana på.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad

    Havana set fra bagsædet af en gammel amerikanerbil
  • Dag 4: Havana på egen hånd eller tilkøbstur til Viñales-dalen

    Du kan vælge at bruge dagen på at udforske Havana på egen hånd. Rejselederen kender byen, så det skorter ikke på gode forslag til spændende oplevelser. Men du kan også vælge at tage med på en busudflugt til den UNESCO-fredede Viñales-dal, hvor tobaksplantager og palmelunde afløses af de høje bjerge på spidsen af den lange ø.

    I løbet af udflugten gør vi holdt på tobaksplantagen Casa del Veguero, hvor vi får serveret en cocktail, mens vi hører om dyrkningsmetoder, handelsembargo og cubanernes fascination af tobak. Vi stopper også ved Mirador de Los Jazmines, der tilbyder et af de mest enestående vue over de bakkede Viñales-landskaber, og havgrotten Cueva del Indio, inden vi spiser frokost på en lokal restaurant. På vejen tilbage til Havana stopper vi ved Mural de la Prehistoria, der er et gigantisk klippemaleri, der viser evolutionshistorien i et hav af farver på de bare klippevægge.

    Udflugten til Viñales-dalen inkl. velkomstdrink og frokost koster kr. 900 pr. pers., og den skal bestilles sammen med rejsen.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad

    Havana på egen hånd eller tilkøbstur til Viñales-dalen
  • Dag 5-12: Afslapning og badeferie i Varadero

    Efter nogle oplevelsesrige dage i Cubas hovedstad er det tid til at komme helt ned i gear og nyde otte dages badeferie a la Caribien, når vi kører cirka tre timer op langs kysten til Varedero-stranden og hotellet Sol Caribe Beach, der ligger lige ud til den cirka 20 kilometer lange, kridhvide badestrand.

    Der er All Inclusive på hotellet, så du behøver strengt taget ikke bevæge dig væk fra området den næste uges tid. Men har du alligevel lyst til adspredelse og se lidt andet end det blå hav, swimmingpoolen og hotellets restaurant, så kan du tage med på en eller flere af de udflugter, vi har arrangeret i løbet af opholdet, og som du kan læse mere om nedenfor.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad i Havana og All Inclusive på Sol Caribe Beach

    Afslapning og badeferie i Varadero
  • Tilkøbsudflugter

  • Dag 7: Jeep-safari i Yumurí

    Flot dagstur rundt i Varaderos afvekslende landskaber. Undervejs på får du bl.a. mulighed for at snorkle på Coral Beach, tage en dukkert i den underjordiske saltstensgrotte Cueva del Saturno, slentre igennem gaderne i byen med de mange broer, Matanzas, og spise klassisk, cubansk frokost på en gård med den smukkeste udsigt over Yumurí-dalen. Efter frokost skal vi på en guidet rundtur i området, der er hjem for en række gårde og dyreopdræt, inden vi slutter udflugten af med en tur i speedbåd ned ad Canímar-floden med udsigt til et rigt dyreliv og noget af Cubas flotteste natur.

    Udflugten koster kr. 900 pr. pers., og den skal bestilles sammen med rejsen.

    Jeep-safari i Yumurí
  • Dag 9: Oplev Cubas historiske skatte

    Første stop på turen er Che Guevaras maosoleum i Santa Clara. Herefter kører vi til UNESCO-byen Trinidad, hvor vi skal på en guidet tur gennem de charmerende gader med pastelfarvede huse og hen til byens hovedtorv, Plaza Mayor. Der vil også være tid på egen hånd til at udforske byens mange seværdigheder, inden vi spiser inkluderet frokost på en lokal restaurant. Herefter kører vi til byen Cienfuegos, der med sine mange smukke bygninger og prangende villaer har fået tilnavnet Sydens Perle. Vi kører en tur rundt I den smukke by og ser de største seværdigheder, inden vi kører tilbage til hotellet i Varadero.

    Udflugten koster kr. 900 pr. pers. og skal bestilles med rejsen.

    Oplev Cubas historiske skatte
  • Dag 11: En dag på havet

    Få luft i kinderne og sol på næsetippen på denne sejltur i Det Caribiske Hav. Vi kører fra hotellet til Gaviota-marinaen, hvor vi går ombord på en båd. Du kan nyde diverse drinks, cocktails, sodavand og snacks fra bådens bar i løbet af hele sejlturen. Vi sejler i første omgang hen til et sted, hvor nogle af områdets mange delfinerne plejer at svømme rundt, så vi kan se de nuttede dyr på nærmeste hold, inden vi kaster anker ved Cayo Blanco-stranden. Her spiser vi frokost efterfulgt at tid til at bade og slappe af, inden vi returnerer til havnen og kører hjem til hotellet efter en dejlig dag på havet.

    Udflugten inkl. frokost og fri bar på båden koster kr. 850 pr. pers., og den skal bestilles med rejsen.

    En dag på havet
  • Dag 13: Tilbage til Havana

    Vi siger farvel til vores dejlige hotel og kører retur til Havana, hvor vi igen indkvarteres i casa paticulares og nyder en sidste eftermiddag/aften i byen inden hjemrejse dagen efter.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad på hotellet.

    Tilbage til Havana
  • Dag 14: Hjemrejse

    Efter morgenmaden kører vi til lufthavnen i Havana, hvor vi går ombord på flyet til i første omgang Istanbul.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad på casa paticular og forplejning på flyet til Istanbul.

    Bemærk, at der er seks timer mellem ankomst og afgang i Istanbul. Vi kvitterer for ventetiden med en spisebillet til en værdi af 500 kr., som kan bruges i lufthavnens restauranter.

  • Dag 15: Ankomst i Danmark

    Vi lander i Danmark ud på eftermiddagen efter 15 fantastiske dage i Cuba.